РОЗВИТОК ПРОФЕСІЙНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ЯК ЧИННИКА СТАНОВЛЕННЯ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПОЗИЦІЇ РІВНОСТІ МАЙБУТНІХ ВИКЛАДАЧІВ

П'ятниця, 15 травня 2015 01:05 Автор  Ляшенко Олексій Андрійович
Переглянуто 10904 разів

8 коментарі

 • Коментувати Любов Вівторок, 19 травня 2015 21:09 Автор Любов

  Пан Олексій підняв актуальне для осмислення питання - розвиток професійної ідентичності як чинника становлення психологічної позиції рівності майбутніх викладачів, що і викликало бурхливе обговорення. З одного боку, ми маємо відійти від усталених позиційних стереотипів "зверхньості", а з іншого - досягти визначених цілей. Мій респект автору за тематику дослідження.

 • Коментувати Ляшенко Олексій Андрійович Вівторок, 19 травня 2015 17:42 Автор Ляшенко Олексій Андрійович

  Мар'яно, дякую Вам за запитання, яке наштовхує на роздуми і допомагає подивитися на власне досліджуване під іншим кутом.
  Особливості психологічної позиції викладача у тому, що вона йде паралельно з професійною позицію. Опис Вашої взаємодії зі студентами скоріше описує останню позицію, яка і дозволяє професіоналу спілкуватися та ділитися знаннями зі студентами, професійний досвід яких знаходиться на іншому рівні. Зрозуміло, що з такої точки зору рівності і не може бути. Проте психологічна позиція рівності дозволяє спілкуватися зі студентами в незалежності від професійного та особистісного досвіду, віку, статті, соціального статусу і ролей обох партнерів по взаємодії. Така позиція викладача визначає його ставлення до студента як до особистості та враховує права останнього на власні думку, погляди, емоції і т.д.

 • Коментувати Ляшенко Олексій Андрійович Вівторок, 19 травня 2015 17:23 Автор Ляшенко Олексій Андрійович

  Валентино, дякую Вам за коментар! Погоджуюсь з Вами стосовно названих причин приниження інших та зверхнього ставлення до них. Основними чинниками становлення психологічної позиції рівності майбутнього викладача ми виділяємо наступні: рефлексивність, самооцінка, професійна ідентичність, емпатійність, толерантність, ціннісні орієнтації, діалогічність, фасилітативність, афілятивність. У літературі є посилання на статтю, у якій детально вони детально описані.

 • Коментувати Мар’яна Великодна Понеділок, 18 травня 2015 23:43 Автор Мар’яна Великодна

  Пригадався жарт: "Все люди равны, но некоторые немножечко равнее".
  У взаємодіїі зі студентами я намагаюся бути передусім їхньою колегою-психологом, що і є для мене моделлю рівності. Але - якщо чесно - в плані переживання ідентичності я в цей момент виступаю радше ментором, який штучно вивищує ці не завжди світлі голови, тобто це більше гра в рівність з надією, що вони повірять у неї і підтягнуться. Вчитимуться, вдосконалюватимуться... Фактично тут повага й віра в їхній потенціал, ніж власне рівність. Чи як?) В цьому плані питання Ірини Ревякіної дуже доречне. Де вона - ця рівність? Невже в самоомані викладача?

 • Коментувати Валентина Понеділок, 18 травня 2015 22:18 Автор Валентина

  Дякую автору за цікавий матеріал. Мені видається, що позиція рівності викладача своєю основою має інтелектуальність та фаховість. Приниження чи зверхність стосовно іншого (не лише студентів, що вкрай неприпустимо) свідчать про несамодостатність, закомплексованість і не досконалість у володінні матеріалом.
  Які чинники позиції рівності Вами виокремлюються?

 • Коментувати Неля Бігун Понеділок, 18 травня 2015 18:20 Автор Неля Бігун

  У статті презентовано актуальну проблему, особливо у контексті сучасного реформування вітчизняної вищої освіти.

 • Коментувати Ляшенко Олексій Андрійович Понеділок, 18 травня 2015 16:20 Автор Ляшенко Олексій Андрійович

  Психологічну позицію рівності. Саме така позиція викладача визначає його ставлення "на рівних" до особистості студента у психологічному та особистісному плані, при цьому зберігаючи професійну і соціальну роль викладача.

 • Коментувати введіть своє імя ...Ірина Ревякіна Неділя, 17 травня 2015 22:15 Автор введіть своє імя ...Ірина Ревякіна

  Яку психологічну позицію має демонструвати викладач, щоб між ним і студентами зберігалася рівність?

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.